Przemysł konopny składa się z firm, które wspierają lub zajmują się badaniami, rozwojem, dystrybucją i sprzedażą konopi przemysłowych, medycznych i rekreacyjnych. Konopie zaczęły zyskiwać szerszą akceptację i zostały zalegalizowane w ciągle rosnącej liczbie krajów na ziemi. Większość największych firm w branży to młode konopne spółki, które zrodziły się w Stanach Zjednoczonych. Prawo pozwalające na uprawę konopi indyjskich do celów rekreacyjnych jak i medycznych, dało początek ogromnemu rozwojowi gospodarczemu. Czy takich zmian legislacyjnych doczekamy się w Polsce, czy nadal będziemy zasilać kapitał zagranicznych korporacji?

Oto największe spółki konopne o najlepszej wartości, najszybszym wzroście sprzedaży i największej dynamice.

Canopy Growth Corp.

canopy-growthCanopy Growth Corp. (ticker – WEED) jest jednym z największych producentów marihuany medycznej w Kanadzie. Firma figurowała pierwotnie znana pod nazwą Tweed Marijuana Inc. – przed zmianą nazwy we wrześniu 2015. Siedziba spółki znajduje się w Smiths Falls, Ontario, w Kanadzie, została założona w 2013 przez Bruce’a Lintona. Jej akcje zaczęły być notowane w kwietniu 2014. Canopy Growth był pierwszym producentem konopi, który został włączony do indeksów giełdowych, obecnie działa pod wieloma markami, m.in. Tweed, Bedrocan, Spectrum Therapeutics i Vert Medical.

Canopy Growth jest wiodącą w branży firmą, ponieważ kontroluje ponad 33% dostaw konopi Kanadzie. Spółka posiada oddziały w 9 krajach na całym świecie, 7 fabryk i ponad 2,4 mln stóp kwadratowych w zakładach produkcyjnych.

Canopy Growth Corp. wykazała skumulowany roczny wzrost o około 413% w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2018 roku. Kurs akcji Canopy Growth Corp. wzrósł o 113,9% od sierpnia do września 2018 roku, z 32,15 CAD do 68,8 CAD. Inwestorzy, którzy nabyli te akcje bez dźwigni finansowej, byli w stanie osiągnąć procentowy zwrot równy tej kwocie. Gdyby jednak skorzystali z dźwigni finansowej (np. 1:2), mogliby zwiększyć wielkość swojego zwrotu do 227,8%. To naprawdę wysoka 1-miesięczna stopa zwrotu. Żaden zysk z rachunku oszczędnościowego nie zbliża się nawet do tego samego poziomu.

Tilray Inc

TilrayTilray to firma farmaceutyczna zajmująca się opracowywaniem leków, kropli i produktów ropopochodnych. Firma ma siedzibę w Kanadzie, ale obsługuje klientów na całym świecie. Tilray ogłosił w styczniu mianowanie dwóch nowych pracowników. Były dyrektor wykonawczy Revlon, Jon Levin, dołączył do firmy jako dyrektor operacyjny, a były dyrektor Molson Coors and Pharmaca, Michael Kruteck, dołączył jako dyrektor finansowy.
Tilray uprawia szeroką gamę szczepów, aby zaspokoić potrzeby pacjentów, w tym indicę, sativę, hybrydy i odmiany bogate w CBD. Medyczna marihuana jest dostępna w dwóch podstawowych formach: ekstraktach i suszonych kwiatach. Tilray jest pierwszym producentem marihuany z certyfikatem GMP w Ameryce Północnej.

Aurora Cannabis Inc

aurora konopne spółkiAurora Cannabis to kanadyjska firma zajmująca się produkcją, dystrybucją i sprzedażą produktów z konopi indyjskich. Michael Singer przejdzie na stanowisko tymczasowego dyrektora generalnego do czasu znalezienia stałego następcy, ponieważ firma ogłosiła na początku lutego, że założyciel i dyrektor naczelny Terry Booth przejdzie na emeryturę. Wcześniej firma ogłosiła, że ​​Booth sprzedał około 12,2 miliona akcji spółki na otwartym rynku.
Aurora jest właścicielem Pedanios GmbH, hurtowego importera, eksportera i dystrybutora marihuany medycznej w Unii Europejskiej z siedzibą w Berlinie w Niemczech. Pedanios jest największym dystrybutorem marihuany w UE pod względem ilości sprzedawanych produktów. Od marca 2018 r. jest jednym z trzech dystrybutorów oferujących kwiaty konopi pochodzących zarówno z Kanady, jak i Holandii.

W styczniu 2018 r. Aurora stała się pierwszą prywatną firmą, która otrzymała umowę na dostawy na rynek włoski za pośrednictwem niemieckiej spółki zależnej Pedanios. Aurora ogłosiła 23 stycznia 2018 r., że pierwszy przetarg składałby się z trzech partii różnych profili kannabinoidów o łącznej masie 100 kg.

W oświadczeniu firmy z początku października 2019 r. podano, że Aurora ma zdolność wyprodukowania ponad 625 000 kg marihuany rocznie, przy sprzedaży i działalności w 25 krajach.

W połowie stycznia 2020 r. Ministerstwo Zdrowia dopuszcza wyroby farmaceutyczne Aurora, dlatego produkty w postaci suszu kwiatów konopi trafiła do polskich aptek.

Aphria Inc

aphria konopne spółkiAphria to kanadyjska firma zajmująca się produkcją i sprzedażą marihuany medycznej i rekreacyjnej oraz olejów i ekstraktów z tych roślin. Firma ogłosiła w listopadzie wybór kilku nowych członków. Do rady dyrektorów oraz szereg nowych nominacji i awansów do kierowniczego zespołu kierowniczego. Koncentrując się na zrównoważonym rozwoju, dzięki najnowocześniejszym szklarniom i uprawom, zakładom przetwórczym i dystrybucyjnym oraz pierwszorzędnym laboratoriom. Aphria jest jedną z wiodących na świecie w pełni zintegrowanych firm dostarczających konopie indyjskie.

Prognozy

Nie trudno dostrzec ogromny potencjał branży konopnej. Rynek stale prezentuje tendencje wzrostową, a ponieważ ekonomiści uważają, że ten wzrost utrzyma się przez kilka najbliższych lat, dlatego Wpływ mają na to wciąż zmieniające się regulacje prawne i kolejne kraje przyłączające się do tych, w których marihuana medyczna czy rekreacyjna jest legalna. Polskie konopne spółki również mają się dobrze. Notują wzrosty produkcji, dlatego przychodów oraz dochodów tych spółek jest coraz większy.

Najbliższe lata wyjątkowo dobrze wróżą biznesom konopnym. Jeśli mamy w sobie żyłkę ekonomisty i jesteśmy w stanie wyczuć zmieniające się warunki rynkowe i kwestie prawne, powinniśmy wykorzystać to do zawiązania stabilnych i pewnych inwestycji konopnych.


Źródła:


 

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)