Czy 2023 będzie rokiem, w którym zobaczymy poważne zmiany w dostępie do konopi indyjskich i sposobie ich postrzegania? Jakie trendy rynku konopnego będziemy mogli zaobserwować w Europie?

W 2022 r. na całym świecie nastąpiły pewne istotne zmiany dotyczące konopi

Łączna wartość rynków CBD, marihuany medycznej i konopi indyjskich dla dorosłych osiągnęła 45 mld USD i oczekuje się, że do 2026 r. wzrośnie ponad dwukrotnie do 101 mld USD. Czy w 2023 roku będziemy kontynuować wysiłki na rzecz destygmatyzacji konopi indyjskich, zwiększenia dostępu pacjentów do leku, dalszego badania licznych właściwości zdrowotnych tych roślin?

Prognozowane trendy rynku konopnego w 2023 roku

Stały wzrost liczby pacjentów leczonych medyczną marihuaną

Szacuje się, że w 2022 r. dodatkowe 100 000 osób zostało pacjentami medycznej marihuany w Wielkiej Brytanii i Europie. Zakłada się, że liczba pacjentów znacznie wzrośnie w 2023 r., ponieważ opracowane zostaną innowacyjne metody zwiększania świadomości i poprawy dostępu do legalnych leków z konopi indyjskich. Jest to coś bardzo potrzebnego w całej Europie, ponieważ piętno otaczające konopie indyjskie nie tylko utrudnia ludziom dostęp do terapii, ale powoduje, że wielu rezygnuje z używania konopi.

Legalna sprzedaż marihuany w całej Europie?

Ten rok będzie pełen wielkich zapowiedzi i obietnic, ale sprzedaż rekreacyjna w Europie prawdopodobnie nastąpi najwcześniej w 2024 roku. Jak widzieliśmy w Szwajcarii i Holandii, opóźnienia są faktem w tej branży, do czego przyczynia się również wojna na Ukrainie. Nawet Niemcy potrzebowały więcej czasu na publikację swoich projektów ustaw niż pierwotnie zakładano.

Firmy oferujące produkty CBD będą rozszerzać swoją ofertę

Rok 2022 był trudny dla większości firm działających w branży CBD, a rok 2023 będzie nadal stanowił wyzwanie. Wiele firm nie przetrwało. Te, którym się udało będą kontynuować swój rozwój w kierunku dużej sprzedaży detalicznej w Europie i stawiać na rozwój oferując nowe produkty.

Konopie stają się częścią dyskusji na temat klimatu i zrównoważonego rozwoju

Potrzeba podjęcia działań w związku ze zmianami klimatycznymi nigdy nie była większa. Jednocześnie potrzebny jest zrównoważony rozwój, aby osiągnąć globalne cele w zakresie klimatu i różnorodności biologicznej. Rola konopi jako zrównoważonej uprawy przeciwdziałającej zmianom klimatycznym jest podkreślana coraz częściej.

W 2023 r. potencjał konopi indyjskich w zrównoważonym rozwoju i działaniach na rzecz klimatu prawdopodobnie zyska więcej uwagi. Konopie indyjskie pochłaniają dwukrotnie więcej CO2 niż drzewa, poprawiają jakość gleby, można je przekształcić w zrównoważony materiał zarówno w budownictwie, jak i tkaninach oraz wykorzystać w alternatywnej produkcji energii.


Źródło: freelims.org

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)