Konopie Białobrzeskie są odmianą przemysłową, która charakteryzuje się ogromnymi przyrostami. Jest zarejestrowana i uprawiana od 1968 r. głównie na cele włókiennicze ze względu na wysokość roślin, która pozwala na uzyskanie długich włókien doskonałej jakości. Odmiana jest stosunkowo plenna w nasiona. Wysoki udział kannabinoidów i terpenów w kwiatostanach pozwala pozyskanie doskonałej jakości ekstraktów CBD. Szerokie zastosowanie przemysłowe sprawia, że Białobrzeskie do dziś chętnie uprawniane przez rolników.

Pierwsza jednopienna

konopie białobrzeskie
Z lewej: osobnik męski. Z prawej: osobnik żeński.

Do lat 60 ubiegłego wieku w Polsce uprawiane były konopie dwupienne. Oznacza to, że roślina jest rozdzielnopłciowa. Na jednym osobniku (płaskoń) rozwijają się tylko kwiaty męskie, które mają jedno zadanie – zapylić kwiaty znajdujące się na innym osobniku, który rozwija jedynie kwiaty żeńskie (głowacz). To głowacze były atrakcyjne ze względu na produkcję nasion oraz na wiechy, które obfitują w cenne związki, wykorzystywane w farmakologii i ziołolecznictwie.

W tamtych latach Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich prowadził prace badawcze nad wyprowadzeniem pierwszej jednopiennej odmiany. Z powodzenie udało się otrzymać wysokiej jakości materiał który charakteryzował się występowaniem kwiatów męskich oraz żeńskich na jednej roślinie, dzięki temu każdy osobnik charakteryzował się stabilnymi i znormalizowanymi względem siebie parametrami (wyeliminowano różnice pomiędzy osobnikami męskimi i żeńskimi). Każda roślina dostarczała wysokiej jakości włókna, była plenna w nasiona i posiadała cenne kwiatostany. Odmiana Białobrzeskie dosłownie zrewolucjonizowała rolnictwo konopne w naszym kraju i jest chętnie uprawiana przez polskich rolników.

Plon

konopie białobrzeskie

Jest to jedna z najwyższych odmian konopi (niektóre osobniki dorastają do prawie 5 metrów), przez co może sprawić więcej trudności podczas żniw. Doskonale sprawdza się w naszych warunkach klimatyczno-glebowych. Wykształca głęboki, palowy system korzeniowy, dzięki temu lepiej znosi suszę czerpiąc wodę z głębszych partii gleby.

Okres wegetacyjny to niespełna 5 miesięcy od wysiewu, a kwitnienie roślin zaczyna się już od połowie tego okresu. Kwiatostany wykształcają się nie tylko na szczytach, ale pokrywają roślinę praktycznie na każdej wysokości.

Z hektara z łatwością powinniśmy pozyskać tonę nasion oraz kwiatostany z wysoką zawartością cennych kannabinoidów. Z popytem na dobrej jakości susz ekstrakcyjny Białobrzeskich nigdy nie ma problemu.

Biomasa jaką jesteśmy w stanie pozyskać z jednego hektara sięga 26,8 t. Jest bogata w wysokiej jakości naturalne i wytrzymałe włókno wykorzystywane w przemyśle tekstylnym. Polski Instytut Włókien Naturalnych I Roślin Zielarskich z siedzibą w Poznaniu ma na celu rewitalizację krajowego przemysłu tekstylnego opartego na włóknach naturalnych, a konopie Białobrzeskie są w stanie dostarczyć odpowiedniej jakości włókien przeznaczonych do produkcji tkanin. Włókno konopne to nie tylko tkaniny – innowacyjne patenty i biotechnologie jakie wdraża INWIRZ, pozwalają na coraz szersze wykorzystanie włókna konopnego.

konopie białobrzeskie

Po oddzieleniu włókna pozostaje plon uboczny jakim jest zdrewniały rdzeń łodygi. Znajduje on szerokie zastosowanie m.in. w sektorze budownictwa, meblarstwa czy energetycznym. Rozwój biotechnologi odkrywa nowe kierunki dla wykorzystania tego typu materiałów.

Konopie – rośliny doskonałe

Konopie Białobrzeskie, jak również inne odmiany konopi – należą do niewielkiej grupy roślin, których wszystkie części wegetatywne i generatywne znajdują swoje zastosowanie w wielu sektorach przemysłu. Przy stosunkowo niewielkim wkładzie finansowym można uzyskać cenne i obfite plony. Łatwość uprawy to ważna zaleta konopi. Szybkie tempo wzrostu nie pozwala na przygłuszenie uprawy przez chwasty, a olejki eteryczne jakie wytwarzają konopie skutecznie odstraszają insekty oraz ograniczają rozwój grzybów i pleśni. Te cechy konopi sprawiają, że areał upraw w naszym kraju z roku na rok się powiększa. Technologia oraz urządzenia i maszyny przeznaczone do pozyskania i przetwórstwa konopi wskazuje, że branża mocno się rozwija, a praca rolnika nie wymaga już tak wielkiego zaangażowania.

Instytut Włókien Naturalnych I Roślin Zielarskich prowadzi inicjatywę promującą uprawy konopi przemysłowych. Program konopny to wparcie dla rolników, które zapewnia:

  • wysokiej jakości nasiona odmian należących do IWNiRZ,
  • Pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych,
  • Wsparcie agrotechniczne w całym okresie uprawy,
  • Opiekę merytoryczną ekspertów/pracowników naukowych IWNIRZ,
  • Zakup całego plonu nasion wg ustalonych cen,
  • Wysoką rentowność,
  • Możliwość nabycia wiedzy w zakresie upraw, zbioru i przetwórstwa konopi przemysłowych w trakcie organizowanych szkoleń i spotkań indywidualnych.
Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)