Troska o konopie w celu pozyskania jak najlepszych kwiatostanów nie kończy się w momencie zbioru. Kluczowy etap utrzymania jakości kwiatostanów dopiero się zaczyna. Od suszenie i utwardzania (leżakowania) kwiatów konopi, zależy jak dużo kannabinoidów oraz terpenów uda nam się utrzymać, a nawet wpłynąć na ich działanie.

Suszenie konopi

Pomijając cały szereg zabiegów i troski o rośliny w fazie wzrostu, etap suszenia jest niewątpliwie kluczowym w utrzymaniu dobrej jakości kwiatów. Nawet jeśli będziemy mieli bardzo dobrej jakości wiechy, bogate w kannabinoidy oraz inne lekkie związki, możemy je zniszczyć w wyniku nieprawidłowego dla konopi suszenia. W wyniku zbyt wysokiej temperatury cenne związki ulatniają się, a z kolei zbyt niska może powodować powstawanie pleśni. Jednak to nie wszystko…

suszenie konopi

Podczas suszenia zachodzą również pewne procesy, w wyniku których zmienia się profil terpenowo-kannabinoidowy. Wiedza na temat m.in. odpowiedniej wilgotności podczas suszenia, temperatury czy czasu suszenia pozwala uzyskać nam najlepsze kwiaty.

Utwardzanie

Utwardzanie (leżakowanie, dojrzewanie, konserwowanie) to najważniejszy proces jaki należy wykonać po zbiorze. To dzięki odpowiedniemu przechowywaniu w konkretnych warunkach w odpowiednim czasie jest gwarancją dobrego zapachu, smaku, a co za tym idzie; pożądanego poziomu aktywnych związków w wysuszonych kwiatostanach. W uprawach na małą skalę stosuję się zazwyczaj metodę słoikową. Co to znaczy? Po wysuszeniu kwiatostany przechowujemy w zamkniętych pojemnikach i pokojowej temperaturze i przez dwa pierwsze tygodnie dwa razy dziennie otwieramy pojemniki w celu przewietrzenia i usunięcia, wciąż wydzielającej wilgoci. Później robimy to rzadziej, co kilka dni.

suszenie konopi

 

Są osoby preferujące tylko konopie leżakowane pół roku i dłużej. Zarówno suszenie, jak i utwardzanie mogą wzmocnić zapach i wydobyć subtelny smak pąków, wskazując na większe zaangażowanie terpenów i flawonoidów. Utwardzanie niweluje również zapach świeżej konopi, rozkładając chlorofil, usuwając wyczuwalny posmak siana lub trawy. Jeśli wyhodowałeś odmianę, o której wiadomo, że wywołuje niepokój lub kaszel, proces utwardzania może również zmniejszyć ten efekt.

suszenie konopi

Komory automatyczne

Do celów przemysłowych wykorzystuje się specjalnie zaprogramowane zespołu urządzeń i komór, w których konopie suszą się i leżakują w najlepszych dla siebie warunkach. Zintegrowane systemy pozwalają kontrolować zarówno temperaturę i odpowiednią wilgotność przez cały etap utwardzania. Niektóre systemy posiadają układ wypierania wilgotnego powietrza za pomocą dwutlenku węgla, pozwalając jednocześnie zachować większą ilość cennych związków w niezmienionej formie.

suszarnia

Postęp technologiczny

Wzrost świadomości konsumenckiej, jak również poszerzająca się ogólna wiedza na temat konopi, pozwala na zastosowanie coraz to lepszych rozwiązań. Wszystkie mają na celu zwiększyć jakość produktów przy jednoczesnej oszczędności nakładu pracy i obniżeniu kosztów produkcji. Troska o najlepszą jakość produktów oraz ich trwałość jest kluczowym elementem, który pozwala na rozwój przedsiębiorstwa oraz wysokie zyski przy niskim nakładzie finansowym. Proces suszenie i konserwacji – utrwalenia związków w pąkach kwiatowych staje się standardem pozwalającym uzyskać najlepsze plony i zadowolenie klientów.