Żniwa konopne sięgają dalekiej tradycji w polskiej kulturze ludowej. Jeszcze przed II wojny światowej nasz kraj był głównym producentem konopi nie tylko w Europie, ale i na świecie. Od tego momentu wiele się jednak zmieniło – rolnicy porzucili ręczne sierpy i żniwa odbywają się przy pomocy specjalistycznych maszyn.

Zbiór – najtrudniejszy etap uprawy

Przy uprawie konopi najwięcej energii pochłania zbiór plonów. W zależności od tego, czy uprawa jest przewidziana na zbiór nasion, czy na pozyskanie kwiatów lub na dobrej jakości włóknach, żniwa są prowadzone w różnym czasie, gdyż kwiaty, nasiona i włókna dojrzewają w różnym okresie wzrostu rośliny. Przy żniwach konopnych wykorzystuje się innowatorskie maszyny, często prototypowe przeróbki konwencjonalnych maszyn ponieważ konopie są bardzo silną rośliną o twardej łodydze, a włókna często plączą się o ruchome elementy maszyn.

Żniwa konopne wiążą się z koniecznością częstszego wstrzymywania pracy w polu, czyszczenia i konserwacji maszyn przeznaczonych do zbioru. Najczęściej wykorzystuje się konwencjonalne kombajny z przystawką podobną jak do zbioru kukurydzy oraz z konwencjonalną przystawką do zbioru zbóż. Przystawka do zbioru nasion biegnie pierwsza i ustawiona jest na wysokości szczytowych kwiatów, a zaraz po niej bębny odcinają zdrewniałe łodygi.

Każda część rośliny nadaje się do bezpośredniego wykorzystanie czy przetwórstwa dla celów przemysłowych, budowlanych, spożywczych czy farmaceutycznych. Konopie są roślinami o ogromnym zastosowaniu w codziennym życiu. Ciągle odkrywane są nowe zastosowania dla konopi i produktów uzyskanych z jej przetworzenia. Wrażenie robią ekologiczne i biodegradowalne tworzywa z konopi, papier czy materiały tekstylne przyjazne dla skóry. Ale to tylko niektóre z zastosowań konopi.

polskie wlokno konopne progam wieloletni

Tradycyjnie

Jak wspominaliśmy, konopie były niegdyś permanentnie wpisane w polską kulturę i obyczaje ludowe. Zbiór konopi odbywał się ręcznie – sierpem, kosa nie dawała rady grubym i twardym łodygom  konopnym. I dziś mam wielu zwolenników takiego sposobu zbioru konopi. Pomimo, iż jest to niezwykle pracochłonna i żmudna metoda, niesie ze sobą wiele korzyści. Taki zbiór jest najkorzystniejszy jeśli chcemy pozyskać najlepszej jakości kwiatostany. Dzięki ręcznej metodzie zbioru kwiaty nie będą uszkodzone i połamane, a ich wygląd pozostanie atrakcyjny.

konopie ludowe tradycje

Ręczny zbiór jest korzystny również jeśli z naszej uprawy chcemy pozyskać nasiona. W ten sposób znacznie mniej nasion opadnie na grunt. Taka metoda gwarantuje znacznie bardziej efektywny zbiór, jednak pochłania więcej czasu i energii oraz wymaga procesu młócenia zebranych kwiatostanów.

zbiór ręczny konopi

Maszynowo

kombajn konopny

Jeszcze kilka lat temu polscy rolnicy zmuszeni byli do opracowania własnych patentów na maszyny do zbioru konopi – dziś mamy już maszyny przystosowane pod zbiór konopi i choć nie są to maszyny dedykowane, to nieźle dają sobie radę. Największe wrażenie robi kombajn z uniesioną przystawką do zbóż oraz opuszczoną przy gruncie przystawką do ścinania łodyg. To najszybszy sposób na pozyskanie zarówno nasion jak również słomy konopnej. Zmechanizowanie pozyskania plonów niezwykle ułatwiło rolnikom żniwa konopne.

żniwa konopne

Polak potrafi – tak należałoby w wielu przypadkach określić maszyny po kilku rzemieślniczych przeróbkach, które o dziwo wyjątkowo dobrze dają sobie radę podczas konopnych żniw. Inne żniwiarki mogą być wleczone za ciągnikiem. Tu mamy wiele polskich przeróbek oraz fabryczne maszyny przystosowane do tego celu. Zaletą takich maszyn jest ich stosunkowo (kombajny) niski koszt i łatwość obsługi oraz eksploatacji takich urządzeń.żniwa konopne

żniwiarka

Plon

Pozyskanie dobrej klasy plony konopnego wiąże się z większym nakładem pracy niż przy uprawie innych roślin. Rekompensatą za ten wysiłek jest zysk finansowy jaki możemy osiągnąć z 1 ha uprawy konopi, który przewyższa zyski z upraw np. rzepaku czy innych zbóż. Uprawy konopi to nie tylko zysk dla rolnika, ale również korzysta na tym środowisko naturalne. Uprawy konopi przyczyniają się do rekultywacji gleby, oczyszczają powietrze z metali ciężkich i absorbują potężne ilości CO2 podczas swojego wzrostu. Areał konopi w Polsce z roku na rok rośnie i ma ogromne znaczenie dla zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności w naszym kraju.

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)