Umiejętność przewidywania konsekwencji swoich wyborów ułatwia decydowanie o życiu politycznym, społecznym i ekonomicznym. Istotnym elementem tak pojętej wiedzy społecznej jest ciekawa i pełna manipulacji historia konopi.
Pan Krzysztof Karoń, twórca strony poświęconej historii sztuki, opublikował niedawno na swoim kanale youtube nagranie dotyczące konopi. Poruszane są w nim różne tematy związane z konopiami:
- klasyfikacja i charakterystyka,
- budowa, skład i zastosowanie,
- uprawa, regulacje prawne,
- historia i przyczyny delegalizacji,
- różnice między odmianami sativa i indica,
- różnice między CBD i THC,
- skutki używania marihuany (idywidualne i społeczne),
- skutki długofalowe (uzależnienie, efekt amotywacyjny),
- zagrożenia związane z promocją marihuany.
Zapraszamy do obejrzenia: KONOPIE – FAKTY, MITY, MANIPULACJE
Fakty, mity, manipulacje
Oprócz faktów, w filmie znajdziemy też mity i manipulacje dotyczące konopi, ich historyczne znaczenie oraz wyjaśnienie przyczyn i skutków. Oto kilka wybranych:
- Restrykcje w uprawie i użyciu konopi jako narkotyku to wynik wyłącznie amerykańskiego lobby petrochemicznego i papierniczego w XX w. [mit – restrykcje tego typu wprowadzano w różnych krajach już w wieku XIX, np. z powodu wpływu marihuany na robotników].
- Utożsamienie konopi przemysłowych i indyjskich w połowie XX w. w USA – uznanie wszystkich odmian konopi za źródło narkotyków [manipulacja: propaganda, publikacje prasowe, film „Reefer Madness”… a w rezultacie opodatkowanie i w końcu całkowity zakaz uprawy konopi – 1961 r., który uchylono dopiero w roku 2018, umożliwiając uprawę konopi przemysłowych w całych Stanach – tzw. Farm Bill].
- Uznanie wszystkich odmian konopi za pożyteczne [manipulacja dokonywana od wielu lat, mająca na celu legalizację odmian o dużej zawartości THC, czego długofalowe skutki społeczne można przewidzieć].
Program Wiedzy Społecznej
Aby zrozumieć otaczający nas świat trzeba zacząć od podstaw, czyli faktów. Program zaproponowany przez Pana Karonia jest kompleksowym przedstawieniem istotnych faktów wpływających na nasze życie, światopogląd i decyzje. Powinien o nich wiedzieć każdy, kto ma prawo decydować o ustroju w państwie (prawo wyborcze). Informacje te zostały podzielone na kilka części, jak: pojęcia podstawowe, historia sztuki, kultury i tzw. antykultury. Można je znaleźć w różnych miejscach:
- w witrynie historiasztuki.com.pl
- na stronie wiedzaspoleczna.pl
- w książce „Hstoria antykultury”
- na kanale youtube – PWS
- na fanpage’u Młot na marksizm
Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami oraz do merytorycznej krytyki. Jeśli znajdziesz luki albo informacje nieprawdziwe w ww. źródłach – koniecznie do nas napisz i/lub zostaw komentarz pod tym artykułem [wraz z podaniem informacji prawidłowej oraz jej źródła].
- Niedobór wapnia w roślinach konopi - 19/07/2023
- Włókno konopne – co warto o nim wiedzieć? - 13/07/2023
- Uprawa konopi w muszli klozetowej - 04/07/2023