Konopie są tanie w uprawie i mogą rosnąć niemal wszędzie. Możemy zatem wyhodować wielkie ich ilości niskim kosztem. A po zużyciu całej celulozy do produkcji „zielonej benzyny„, ubrań i ulepszonych materiałów budowlanych, możemy wykorzystać nasiona jako żywność.

Hemp-Seeds-A-Nutrient-Dense-Super-Food-1080x565

Technicznie rzecz biorąc nasiono konopi zawiera zazwyczaj ponad 30% oleju i około 25% białka, poza tym znaczne ilości błonnika, witamin i minerałów. Olej z nasion konopi zawiera ponad 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA) i jest wyjątkowo bogatym źródłem dwóch kwasów tłuszczowych (EFAs), kwasu linolenowego (18: 2 omega-6) i alfa-linolenowego i (18: 3 omega-3). Stosunek Omega-6 do Omega-3 (n6 / N3) w oleju z nasion konopi lokuje się zwykle pomiędzy 2:1 i 3:1, co jest uważane za stosunek optymalny dla ludzkiego zdrowia. Ponadto, biologiczne metabolity dwóch kwasów tłuszczowych, gamma-linolenowego (18: 3 omega-6; „GLA'” i stearydynowego (18: 4 omega-3; „SDA”) również są obecne w oleju z nasion konopi. Dwa główne białka obecne w nasionach konopi to edestyna i albumina. Oba są białkami wysokiej wartości, są łatwo przyswajalne i zawierają znaczne ilości wszystkich niezbędnych aminokwasów. Ponadto nasiona konopi cechuje wyjątkowo wysoki poziom aminokwasu argininy. Nasiona konopi od tysięcy lat są stosowane do leczenia różnych chorób w tradycyjnej medycynie orientalnej. Najnowsze badania kliniczne określiły olej z nasion konopi jako wartościowe źródło składników odżywczych, co koresponduje z długotrwałymi obserwacjami efektów żywienia zwierząt paszą zasobną w te nasiona.

konopie_3

Czego moglibyśmy dokonać, gdyby konopie były uprawiane na masową skalę na całym świecie z przeznaczeniem na paliwo, ubrania, papier i tak dalej? Ilu ludzi moglibyśmy wyżywić dzięki powstałym wówczas nasionom?

Źródło: hempedification.blogspot.com 
Tłumaczenie: pokolenie Ł.K.

Stowarzyszenie FREEDOM

Stowarzyszenie FREEDOM

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM to organizacja pozarządowa działająca od 2006r. której głównym celem jest jest ochrona Ziemi, z zachowaniem i odtworzeniem naturalnego środowiska życia roślin i zwierząt jak również działalność kulturalno–artystyczna. Więcej informacji na temat FREEDOMu znajdziesz na www.sfreedom.org
Stowarzyszenie FREEDOM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + = 18