Dziewięć produktów zostało nominowanych do nagrody Innowacyjny Produkt Konopny Roku 2018. Trzech zwycięzców zostanie wyłonionych 12 czerwca podczas największej na świecie imprezy poświęconej konopiom przemysłowym – XV Konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Konopi Przemysłowych (European Industrial Hemp Association) w Kolonii.

Wyroby włókiennicze i biokompozyty z konopi

  • Skuter elektryczny Be.e z ramą samonośną wzmocnioną włóknem konopnym. Osiąga lepsze wyniki w zakresie parametrów jazdy, a sztywna rama ma dłuższą przewidywaną żywotność. Producent: Van.Eko BV (Holandia)
  • Nietkana izolacja dla wyrobów włókienniczych: materiały na podszewki i tkaniny dla przemysłu odzieżowego i obuwniczego. Alternatywa dla piór naturalnych, futer i izolacji syntetycznych w odzieży. Producent: Konoplex Ltd (Rosja)
  • Pudełko upominkowe Tiny Garden: 3 maty konopne, 3 torebki z nasionami i pojemnik na korzenie. Zestaw przeznaczony do upraw na parapecie. Producent: Møllerup Brands A/S (Dania)

Kosmetyki konopne

  • Organiczna maść konopna Balcann o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3-6 skutecznie odżywia i łagodzi podrażnienia skóry. Dobra dla dorosłych i dzieci ze skórą suchą, podrażnioną i skłonną do łuszczenia się. Producent: Annabis, s.r.o. (Republika Czeska)
  • Mikrokosmetyki Qunabu to innowacyjna koncepcja naturalnej pielęgnacji skóry, oparta na założeniu, że użytkownik może łatwo stworzyć krem, o każdej porze i w każdym miejscu, używając naturalnego koncentratu (surowicy) i wody. Producent: Canah International (Rumunia)
  • Odprężający olej do twarzy: nietłusta i szybko wchłaniająca się formuła rozjaśnia i rewitalizuje skórę, nie zatykając jej porów. Zapewnia odżywienie i długotrwałe nawilżenie przez cały dzień, poprawiając jednocześnie koloryt i teksturę. Producent: Møllerup Brands A/S (Dania)

Żywność z konopi

  • Chałwa konopna ma wysoki potencjał odżywczy, zawiera olej, białko, błonnik, witaminy i minerały. Ostatnie badania kliniczne wykazały, że olej konopny – główny składnik chałwy – to żywność funkcjonalna. Producent: Baltic NFS Ltd (Łotwa)
  • Nalewka konopna to bardzo delikatny destylat ze świeżych jabłek i korzeni konopi. Jest bardzo aromatyczna, zdrowa, łagodna i zawiera unikalny bukiet aromatyczny. Producent: Hanf-Zeit (Niemcy)
  • Ekologiczna musztarda z nasionami konopi i mąką konopną. Konopie znajdujące się w tej musztardzie sprawiają, że smak i, co nie mniej ważne, konsystencja są niepowtarzalne. Producent: Møllerup Brands A/S (Dania)
Produkty nominowane do nagrody Innowacyjny Produkt Konopny Roku 2018

Konferencja

Wyżej wymienione firmy zaprezentują swoje produkty podczas konferencji EIHA, na której spotkają się specjaliści z całego świata w celu wymiany informacji na temat najnowszych osiągnięć w zastosowaniach konopi do produkcji m.in. włókien, łusek, nasion i oleju. Zastosowania obejmują biokompozyty w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, tekstylnym, spożywczym, suplementy żywnościowe i farmaceutyczne. W wydarzeniu tym weźmie udział 350 uczestników z ponad 40 krajów.

Źródło: EIHA