Krzesła konopne? Tak! Największy w Europie niezależny producent i przetwórca konopi przemysłowych będzie dostarczał biomasę konopną do produkcji ekologicznych krzeseł biurowych i domowych. Połączył siły z holenderskim deweloperem biotworzyw Plantics i holenderskim producentem mebli VepaDrentea. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się stworzyć krzesło nadające się do recyklingu, które ma ujemny ślad węglowy.

Biomateriał do twardej skorupy krzesła składa się z włókna konopnego. Uformowane maty z włókna łączy się z żywicą roślinną, która skleja te materiały tworząc kompozyt w 100% biodegradowalny. To konopne tworzywo zostało opracowane przez Plantics – holenderską firmę zajmującą się produkcją opatentowanych bioplastików.

mata konopna krzesła konopne

Połączenie włókien konopnych z organicznym klejem wykonanym wyłącznie z naturalnych materiałów stanowi skuteczny zamiennik zanieczyszczających materiałów syntetycznych i może zrewolucjonizować wiele gałęzi przemysłu dążących do zmniejszenia śladu węglowego – powiedział Mark Reinders, dyrektor generalny HempFlax.

Ze względu na zdolność konopi do absorbowania CO2 z powietrza w czasie wzrostu, cała produkcja takich krzeseł konopnych pochłania więcej CO2 niż procesy przetwórcze w trakcie i po wytworzeniu takiego produktu. Cała gama krzeseł “Hemp” ma ujemny wpływ na ślad węglowy.

Konopne krzesła – ekologiczne siedziska

Ponadto krzesła są zaprojektowane w taki sposób, aby poszczególne części można było łatwo rozdzielić, a materiały można było wykorzystywać w nieskończoność, dzięki czemu można zapewnić prawdziwie kołową biogospodarkę recyklingową.

Od lat szukaliśmy biomateriału, w którym zarówno surowiec, jak i spoiwo są biologiczne i nadają się do recyklingu. Tylko wtedy mogliśmy naprawdę opracować zrównoważony produkt. Jesteśmy niezwykle dumni, że udało nam się to osiągnąć po dwóch latach badań i że jako pierwsi na świecie to zrobiliśmy. Innowacja, która w bardzo szczególny sposób przyczynia się do naszej misji zwalczania niedoboru surowców, zmian klimatycznych i emisji CO2 – powiedział janwillem de Kam, dyrektor zarządzający VepaDrentea

Nowa linia krzeseł  jest bioinnowacją, która w bardzo szczególny sposób przyczyni się do zwalczania niedoboru surowców, zmian klimatycznych i emisji CO2. Kolekcja VepaDrentea „Hemp” obejmuje krzesła i hokery w kilku wariantach o drewnianych ramach z certyfikatem PEFC lub ze stali recyklingowej i nadającej się dalszego przetworzenia.

Siedziska z konopi

hempflaxWłókno konopne jest najsilniejszym naturalnym włóknem pochodzenia roślinnego na świecie. Po sprasowaniu w maty i połączeniu ze środkami wiążącymi może być używane do produkcji niezwykle mocnych, trwałych skorup. Takie biotworzywo może wyć wykorzystywane w szeroko zakrojonych działach przemysłu. Firma VepaDrentea rozpoznała te cechy i wybrała włókniny HempFlax jako surowiec do wykonania skorupy siedziska w kolekcji krzeseł „Hemp”. Konopne włókno jest traktowane żywicą biologiczną, wykonaną z materiałów pochodzenia roślinnego, w tym pozostałości buraków cukrowych, która działa jak środek wiążący, organicznie sklejając materiały ze sobą. Powstały w ten sposób nowatorski biomateriał jest formowany w skorupę fotela.

Konopne krzesła to kolejny krok na ekologicznej drodze, którą zmuszeni jesteśmy iść. W ten sposób Plantics, HempFlax i VepaDrentea wskazują kierunek pozostałym producentom nie tylko branży meblowej, ponieważ tworzywa sztuczne są dziś wykorzystywane w każdej gałęzi przemysłu.


Przeczytaj także o: LPE – Low Pressure Extraction – system ekstrakcji konopi


Źródło: www.hempindustrydaily.com/wp-content/uploads/2020/12/HempFlax-Proud-to-Contribute-to-Most-Sustainable-Chair-Ever.pdf


 

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)