Tworzywa sztuczne są nieuniknioną częścią naszego codziennego życia, dlaczego więc prawie wszystkie one są nadal wytwarzane z zanieczyszczających, nieodnawialnych produktów petrochemicznych?

Być może słyszeliście, że konopie siewne, kuzyn konopi indyjskich (powszechnie nazywanych marihuaną), mają dziesiątki potencjalnych zastosowań od odzieży aż po papier?

Ponieważ praktycznie wszyscy naukowcy zajmujący się klimatem są zgodni co do tego, że musimy ograniczyć nasze uzależnienie od paliw kopalnych, a konopie mogą nawet uczynić glebę bardziej czystą, zaskakujące jest to, że ta cudowna uprawa nie jest wykorzystywana na szerszą skalę.

Kiedy przyjrzeliśmy się temu tematowi, odkryliśmy, że konopie pojawiają się już w niektórych powszechnie spotykanych produktach, m. in. w samochodach, i już wkrótce mogą znaleźć się w kolejnych. Jednak na razie istnieją jeszcze bariery, które sprawiają, że tworzywa konopne są drogie i mniej uniwersalne.

Potrzeba alternatywy do plastiku, który zanieczyszcza wodę i glebę

Na niezamieszkałej wyspie na południowym Pacyfiku naukowcy znaleźli 38 milionów odpadów plastikowych. To tylko jedna wyspa.

Szkodliwe skutki globalnego ocieplenia są coraz bardziej widoczne, a konwencjonalne tworzywa sztuczne utrzymują się w środowisku i mogą nawet wejść do łańcucha pokarmowego, co ma szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt.

W jednym szczególnie szokującym niedawnym przypadku naukowcy z Uniwersytetu Tasmanii i brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków znaleźli 38 milionów odpadów plastikowych na Henderson Island – niezamieszkałej wyspie koralowej na Południowym Pacyfiku.

Jennifer Lavers, naukowiec morski z Uniwersytetu Tasmanii, powiedziała The Guardian: “Podróżowałam na najbardziej oddalone wyspy na świecie i niezależnie od tego, gdzie się udałam, w którym roku i w jakiej części oceanu, wygląda to na ogół tak samo: plaże są zasypane dowodami działalności człowieka”.

Oceany znajdują się w podobnym lub nawet gorszym stanie dzięki zagrożeniu mikro-plastikami czyli maleńkimi fragmentami plastiku, które zanieczyszczają wody i są często zjadane przez morskie organizmy. Zgodnie z raportem National Geographic z 2014 r., słynny “Wielki Płat Śmieci Pacyfiku” (ang. Great Pacific Garbage Patch) składa się w dużej mierze z milionów tych maleńkich cząstek – aż 1,9 miliona na milę kwadratową.

Włókna celulozy konopnej są dobrym źródłem wielu tworzyw sztucznych

Niektóre z najwcześniejszych tworzyw sztucznych wykonano z włókien celulozowych pochodzących z organicznych źródeł innych niż ropa naftowa.

“Celuloza z konopii może być ekstrahowana i wykorzystywana do produkcji celofanu, jedwabiu, celuloidu i szeregu pokrewnych tworzyw sztucznych “, poinformowała Seshata, pisarka w firmie Sensi Seeds, w 2014 roku. “Konopie zawierają około 65-70% celulozy i są uważane za dobre źródło (drewno zawiera około 40%, len 65-75%, a bawełna do 90%), co jest szczególnie obiecujące ze względu na względną trwałość i niski wpływ na środowisko.”

Podczas gdy plastik w 100% na bazie konopi jest nadal rzadkością, niektóre “kompozytowe bioplastiki” – tworzywa sztuczne z kombinacji konopi i innych źródeł roślinnych – są już obecnie stosowane. Dzięki wysokiej wytrzymałości i sztywności tworzywa te są obecnie wykorzystywane do budowy samochodów, łodzi, a nawet instrumentów muzycznych.

Bioplastiki są obiecujące, ale nie rozwiązują wszystkich naszych problemów związanych z zanieczyszczeniem

Wiele wyrobów z tworzyw sztucznych jest wykonanych z żywic polimerowych, w tym z politereftalanu etylenu, czy też PET, znajdujących się w produktach codziennego użytku, takich jak butelki plastikowe. Podczas gdy zwolennicy zielonych rozwiązań mają nadzieję, że pewnego dnia zobaczą na półkach supermarketów plastikowe butelki w 100% na bazie konopi, technologia nie jest jeszcze na to gotowa.

Firmy takie jak Coca-Cola eksperymentowały z butelkami produkowanymi w 100% na bazie roślin, ale dostępne na rynku produkty są wytwarzane z nie więcej niż 30% materiałów pochodzenia organicznego, podczas gdy pozostała część pochodzi z tradycyjnych źródeł paliw kopalnych.

Dobrą wiadomością jest to, że wiele korporacji inwestuje duże środki w badania zmierzające do zastąpienia tradycyjnych PET. Zapewne pierwsze przedsiębiorstwo produkujące rentowny produkt komercyjny mogłoby zarobić miliony.

Niestety, nawet tworzywa sztuczne, które są celowo zaprojektowane jako ulegające biodegradacji, mogą być źródłem zanieczyszczeń. Niemal nic nie ulega biodegradacji na wysypisku śmieci, a mikro-tworzywa konopne mogą nadal powodować problemy po ich wprowadzeniu do oceanów. Materiały ulegające biodegradacji muszą być wysyłane do komercyjnych kompostowni w celu skutecznego usuwania odpadów, a zakłady te nie są dostępne dla wszystkich. Oprócz tworzenia lepszych alternatyw dla tworzyw sztucznych, nadal będziemy dążyć do bardziej odpowiedzialnego podejścia do produktów jednorazowych.

Koszty i wojna z narkotykami są największymi barierami dla tworzyw sztucznych z konopi

Podczas gdy koszty paliw kopalnych są utrzymywane na niskim poziomie dzięki dotacjom, produkty konopne w przeważającej części pozostają drogimi przedmiotami luksusowymi. Niektóre konopie uprawiane są w Stanach Zjednoczonych w ramach programów pilotażowych zalegalizowanych przez ustawę Farm Bill z 2014 r., ale większość jest nadal importowana z innych krajów.

Chociaż konopie wymagają mniejszej ilości pestycydów i mają mniejszy wpływ na środowisko niż wiele innych roślin uprawnych, ich uprawianie i zbieranie jest pracochłonne. Inną wadą konopii jest to, że wymagają one “znacznych nawozów w niektórych glebach, a także mają stosunkowo wysokie zapotrzebowanie na wodę”, jak zauważa Seshata.

Jednakże ceny konopi niemal bez wątpienia spadłyby, a technologia uległaby poprawie, gdybyśmy zakończyli wojnę z narkotykami – zwłaszcza wieloma ograniczeniami dotyczącymi legalnie uprawianych konopi i konopi.

Jednym z najbardziej inspirujących przykładów potencjalnej plastikowej przyszłości konopi może być firma LEGO, produkująca popularne klocki, która obiecuje stopniowe wycofywanie żywicy na bazie paliw kopalnych do 2030 roku.

Konopie mogą być właśnie tym niedrogim i ekologicznym materiałem alternatywnym, którego poszukuje LEGO,” spekulowała Emily Gray Brosious w badaniu przeprowadzonym w lutym 2016 roku przez Sun Times.

Bez względu na to, czy uda nam się kiedyś zbudować statek kosmiczny z cegieł konopnych, czy też nie, obiecująca perspektywa plastiku konopnego pozostaje w zasięgu ręki.

Źródło: ministryofhemp.com

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)