Dnia 5.02.2020 r. odbyło się sejmowe posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Biogospodarki i Innowacyjności w Rolnictwie. Głównymi tematami poruszanymi na posiedzeniu były kwestie konopi włóknistych w przemyśle i rolnictwie.

Konopie włókniste – innowacyjne rozwiązanie dla polskiego rolnictwa i przemysłu

Już sama frekwencja pozwala zaobserwować wzrost zainteresowania uprawą i przetwórstwem konopi włóknistych. Licznie zgromadzona grupa społeczna składająca się z rolników i przedstawicieli przetwórców i handlowców, którzy aktywnie angażowali się w prowadzone dyskusje. Reprezentowali się jako strona o bezcennym doświadczeniu i kompetentnej wiedzy do prowadzenia rozmów na takich posiedzeniach. Sama

Rządzący widzą ogromny potencjał gospodarczy upraw konopi włóknistych. Jest to szansa nie tylko dla rolnictwa i przemysłu – jest to szansa dla rozwoju wielu sektorów gospodarczych. Półfabrykaty i oraz surowce i produkty gotowe można wykorzystywać w przemyśle papierniczym, tekstylnym czy kosmetycznym. Właściwie każdą część tej rośliny można wykorzystać w innowacyjny i ekologiczny sposób.

uprawy konopi

Należy wprowadzić zmiany legislacyjne w taki sposób, aby uwolnić tą roślinę

Takie słowa padły na przedmowie otwierającej posiedzenie, a to ogromna szansa na dynamiczny rozwój upraw konopi w naszym kraju. Ograniczenia względem i tak śladowych ilości w składzie konopi substancji kontrolowanej, wciąż jeszcze budzi obawy rolników i może wiązać się z pewnym ryzykiem utraty plonów – w wyniku nakazu zniszczenia upraw. Może się tak stać jeśli w uprawie zawartość THC – psychoaktywnego związku, przekroczy 0,2 %. Czasami dochodzi do takich sytuacji, kiedy sezon wegetacyjny jest wyjątkowo sprzyjający dla roślin, a gleba żyzna.


Jeśli szukasz wysokiej jakości naturalnych kosmetyków z konopi oraz zdrowej żywności, soków i produktów z CBD to koniecznie odwiedź stronę Bjococo.com


Konopie w sektorze rolnictwa

Popyt przetwórców konopi na surowce rośnie wraz ze wzrostem społecznego zainteresowania produktami z konopi. W kraju posiadamy doskonałe gleby do upraw tych roślin. Możemy sami pokryć własne zapotrzebowanie rynkowe oraz eksportować surowce wysokiej jakości. Polski rolnik coraz częściej inwestuje w uprawy konopi, coraz częściej wydaje się być to pewną inwestycją. Nie ma problemu ze sprzedażą plonów. Istnieją warunki kontraktacji uzyskanych zbiorów.

Rolnicy sieją więcej, bo sprzedają więcej

Większe zapotrzebowanie na surowiec konopny skutkował tym, że w latach 2012-2018 polskie uprawy konopi wzrosły z 0,6 tyś. ha do przeszło 3 tyś. ha – to skok o ponad 5 razy w przeciągu 6-ciu lat. Polskie rolnictwo konopne rozwija się, a podkomisja została stworzona po to, aby ten rozwój wspomóc.

Bezpieczny start

Polscy rolnicy mogą liczyć na wsparcie Polskiego Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania. Rolnicy chcący wejść w nowy kierunek upraw mogą liczyć na bezpośrednie płatności dostępne w różnych wariantach. Kontraktacja upraw z instytutem daje gwarancję na sprzedaż uzyskanych plonów. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko nowej inwestycji.

Ministerstwo przewiduje premie dla młodych rolników na innowacyjne rozwiązania. Myśląc przyszłościowo prognozuje się duży wzrost zainteresowania włóknem konopnym do celów tekstylnych.

Wydaje się, że rządzący w naszym kraju zdają się być przychylni uprawom konopi włóknistych. Na debacie dowiedzieliśmy się również sporo na temat historii polskich konopi włóknistych i ich charakterystycznych odmian np, na Wołyniu, uprawiano jugosławiańskie odmiany o gigantycznych rozmiarach. To tylko jeden z argumentów, które mówią o tym, że Polska była kiedyś światowym potentatem w rynku konopnym. Teraz nadszedł czas, aby przywrócić gospodarce konopnej dawną kondycję.