Wapń odgrywa kluczową rolę w zdrowym tworzeniu ścian komórkowych i tkanek roślinnych, ale pomaga również w transporcie składników odżywczych, wspiera aktywność enzymatyczną i jest ważny dla zdrowia gleby. Jak wykryć niedobór wapnia w roślinach konopi, jak mu zapobiegać i przede wszystkim jak go uzupełnić?

Co powoduje niedobór wapnia w konopiach?

Niskie pH jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoborów wapnia i często dotyka rośliny uprawiane w hydroponice lub kokosie. Niedobór wapnia jest również bardziej widoczny w glebach zasolonych, ponieważ takie warunki glebowe wpływają na ruch cząsteczek wapnia. Duże ilości fosforu mogą wpływać na rozpuszczalność wapnia. Gleby bogate w fosfor (lub nadużywanie nawozów bogatych w fosfor) mogą sprawić, że wapń w glebie stanie się bezużyteczny. Odwrócona osmoza i woda filtrowana zazwyczaj zawierają mniej wapnia niż zwykła woda z kranu lub woda deszczowa. Dlatego stosowanie wody z odwróconej osmozy może w niektórych przypadkach powodować niedobory wapnia.

Po czym rozpoznać niedobór wapnia w roślinach konopi?

Jak to często bywa w przypadku niedoborów składników odżywczych, wykrycie niedoboru wapnia może być trudne. Po pierwsze, każda roślina konopi może nieco inaczej reagować na niedobór, więc zdiagnozowanie braku wapnia może wymagać wprawnego oka. Po drugie, niedobory wapnia mogą również powodować objawy podobne do niedoborów innych składników odżywczych.

Objawy charakterystyczne dla niedoborów wapnia:

  • brązowe lub rdzawe plamy na liściach, szczególnie na młodych liściach w pobliżu wierzchołków roślin
  • żółknięcie młodych liści
  • brak witalności – np. słabe gałęzie i zahamowany wzrost
  • cętkowane liście

Jak zapobiegać niedoborom wapnia w konopiach?

W przypadku wszystkich niedoborów składników odżywczych zapobieganie ich wystąpieniu jest najlepszym co można zrobić, ponieważ czas potrzebny na rozwiązanie problemu nieuchronnie powoduje stres u roślin konopi, wpływając na ich wzrost i końcowe plony.

Co można zrobić?

Pierwszym krokiem w zapobieganiu niedoborom wapnia jest upewnienie się, że dostarczasz roślinom wystarczającą ilość składników odżywczych. Możesz to zrobić, dodając naturalny nawóz bogaty w wapń do gleby przed sadzeniem lub, oczywiście, stosując nawozy podczas uprawy.

Problemy z pH są główną przyczyną problemów ze składnikami odżywczymi, ponieważ pH bezpośrednio wpływa na ich dostępność dla roślin. Aby upewnić się, że rośliny mają dostęp do wapnia z gleby lub nawozu, utrzymuj pH na poziomie 6,2 – 7. Jest to szczególnie ważne dla upraw, które nie są prowadzone w glebie.

Zdrowie korzenie mają zasadnicze znaczenie dla wzrostu roślin, a ostatecznie dla wielkości i jakości plonów, które będą generować. Utrzymanie zdrowej strefy korzeniowej jest jednym z najlepszych sposobów ochrony roślin przed szkodnikami, patogenami, a nawet niedoborami składników odżywczych.

Niektóre sposoby tworzenia zdrowej strefy korzeni obejmują:
  • zastosowanie odpowiedniego podłoża, które zawiera różnorodne naturalne składniki korzystnie wpływające na wzrost roślin od pierwszego dnia życia aż do dnia zbiorów.
  • używanie nawozów organicznych, które zawierają znacznie więcej niż tylko składniki odżywcze, których potrzebują rośliny. Tworzą również pożywkę dla zdrowych bakterii i grzybów, które promują zdrowe korzenie.
  • przestrzeganie zasad prawidłowego dokarmiania i podlewania roślin

Niedobór wapnia w roślinach konopi

Jak leczyć niedobór wapnia w roślinach konopi?

Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu niedoboru wapnia jest zidentyfikowanie pierwotnej przyczyny problemu. W większości przypadków będzie to albo podstawowy problem z pH, albo brak wapnia w pożywce lub nawozie.

Jeśli problemy z pH są przyczyną niedoboru wapnia w twoich roślinach, najpierw zajmij się właśnie nim, ponieważ dodatkowy wapń, którym będziesz próbować nakarmić rośliny, nie będzie dla nich łatwo dostępny. Zmierz pH wody, gleby i roztworów składników odżywczych i dostosuj je do idealnego zakresu 6,2–7.

Po uregulowaniu pH użyj suplementów wapnia, aby powoli wprowadzać więcej tego związku do strefy korzeniowej. Rozważ również użycie bogatego w wapń oprysku dolistnego, aby wprowadzić wapń bezpośrednio do liści. Warto wiedzieć, że dobre naturalne źródła wapnia to np. ości i rozgniecione skorupki jaj.


Źródło: zamnesia.com

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)