Uprawa konopi włóknistych po wielu latach zapomnienia przeżywa w końcu swój renesans. Zainteresowanie tą uprawą rośnie z roku na rok. W dzisiejszym artykule opiszemy, jak wygląda od strony prawnej możliwość uprawy konopi włóknistych oraz jakie ma ona zalety.

Kwestie prawne

Ponieważ uprawa konopi włóknistych podlega ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (LINK), należy wcześniej podjąć odpowiednie kroki, żeby móc je zasiać. Ustawa ta przewiduje, że zezwolenie na uprawę konopi włóknistych może uzyskać przedsiębiorca lub osoba fizyczna, ale tylko i wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa (rozdział 6, art. 45, ust. 3). Osoba taka musi też dysponować umową kontraktacji (z podmiotem posiadającym zezwolenie marszałka  na skup konopi włóknistych) lub też zobowiązać się, że przetworzy plon we własnym zakresie. Z przepisów o nasiennictwie wynika, że materiał do siewu musi być kategorii elitarny lub kwalifikowany, a uprawa powinna być prowadzona na określonej powierzchni i w wyznaczonych rejonach.

Od czego zacząć?

Jeżeli planujemy uprawiać konopie włókniste w przyszłym roku, niezależnie w jakim celu, powinniśmy już teraz zgłosić się do urzędu swojego miasta lub gminy i powiadomić odpowiednie osoby o takim zamiarze. Kiedy określimy jakie odmiany konopi chcemy uprawiać, na których działkach i jakiej powierzchni, to możemy zgłosić się do danego urzędu z wypełnionym wnioskiem o zezwolenie na uprawę konopi włóknistych lub wysłać go listownie. Wniosek taki znajdziemy m.in. na ministerialnej stronie internetowej (LINK). Twój wniosek zostanie przekazany do Urzędu Marszałkowskiego, gdzie analizuje się zagrożenie narkomanią oraz zapotrzebowanie na surowce. Na podstawie opinii Ministra Zdrowia i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, sejmik Twojego województwa każdego roku określa ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawy konopi włóknistych oraz rejonizację tych upraw.

Niektóre odmiany konopi wyrastają nawet do 5 metrów!

Konopie w liczbach

Choć przed wojną konopie włókniste uprawiano w naszym kraju na dziesiątkach tysięcy hektarów, obecnie nie są one tak popularne. Jeśli weźmiemy pod uwagę uchwały sejmików wszystkich województw określające ogólną powierzchnię pod uprawy maku i konopi włóknistych w poprzednim roku, to zobaczymy że w 2017 roku uprawiano konopie włókniste na łącznej powierzchni 6777,431 hektarów. Poniżej znajduje się zestawienie obejmujące wszystkie województwa wraz z powierzchnią takich upraw. Wynika z niego jasno, że w 2017 roku liderem w uprawach konopi było województwo warmińsko-mazurskie (2868,852 ha), natomiast w województwie opolskim nie zasiano nawet hektara.

 

Co dalej?

Coraz częściej na uprawę konopi decydują się młodzi, przedsiębiorczy ludzie, którzy nie boją się nowości! Podróżując po festiwalach poświęconych tematyce konopnej spotykamy wielu ludzi z niezwykle dużą wiedzę dotyczącą tej rośliny oraz jej przetwórstwa (m.in. na cele: spożywcze, zdrowotne, kosmetyczne). Pisaliśmy niedawno o polskim rzemieślniczym napoju (LINK), o rodowej tradycji z Podlasia (LINK) oraz o rozwoju rynku konopnego w Polsce (LINK). Jeśli zastanawiasz się nad uprawą konopi, zapoznaj się też z rządowym planem rozwoju tego sektora na najbliższe lata (LINK). Dowiesz się z niego, że w 2017 roku rząd przeznaczył prawie 15 mln złotych na ten cel!  Szacuje się, że minimalny zysk dla rolnika z hektara wynosi 2’000 zł, dodatkowo można łatwo uzyskać wysokie dopłaty. To kolejny powód, aby poważnie zastanowić się nad taką uprawą, szczególnie że znakomicie nadaje się na płodozmian.

Źródło: agrofakt.pl

Szukasz legalnych, certyfikowanych nasion konopi siewnej do własnej uprawy? Wyślij zapytanie ofertowe na adres: biuro@biohemp.pl

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)