Tkanina wykonana z konopi jest naturalnym materiałem tekstylnym charakteryzującym się m.in. niezwykłą wytrzymałością. Konopie wykorzystywane są w przemyśle włókienniczym od dawna i chociaż na pewien czas odeszły w zapomnienie, dziś włókno konopne wraca do łask.

Włókno konopne pozyskiwane jest z łodyg

Był czas, kiedy rolnicy nie mogli uprawiać konopi, co jest jednym z głównych powodów, które nie tylko stworzyły przesadne tabu wokół samej rośliny, ale także sprawiły, że ludzie musieli wnikliwie przyjrzeć się jej właściwościom.

Dziś już wiemy, że łodyga rośliny zbudowana jest z dwóch warstw. Warstwa wewnętrzna składa się z zdrewniałego rdzenia, podczas gdy warstwa zewnętrzna przypomina włókno łykowe. Do celów tekstylnych używana jest tylko zewnętrzna warstwa łodygi. Warstwa wewnętrzna nie jest jednak odpadem. Może być używana do stworzenia ściółki dla zwierząt, paliwa, czy materiałów budowlanych.

IWNIRZ

Po usunięciu zewnętrznej warstwy włókien łykowych rośliny można ją przetwarzać w celu wytworzenia przędzy lub lin. Taka przędza lub lina jest bardzo mocna w porównaniu z innymi materiałami. Lina wykonana z konopi jest tak wytrzymała, że kiedyś uznawana była za materiał premium do żagli. Dziś włókno konopne jest uznanym i akceptowanym materiałem doskonałej jakości również w branży odzieżowej. Przewyższa syntetyczne i bawełniane tkaniny tekstylne, o czym przekonali się już projektanci mody z całego świata, którzy wykorzystują tekstylia konopne w swoich kolekcjach.

Czym charakteryzuje się tkanina konopna?

Ma podobną teksturę do bawełny. Jest oddychająca i przyjazna dla skóry, mocna i wytrzymała jak płótno. W przeciwieństwie do bawełny nie kurczy się, a nawet jest odporna na mechacenie. Włókno konopne pozwala wytworzyć niezwykle lekkie tkaniny, dzięki takie ubrania są oddychające, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w gorącym i wilgotnym klimacie, albo po prostu latem. Tkaninę konopną można bardzo łatwo pofarbować. Jest także naturalnie jest odporna na pleśń i inne potencjalnie szkodliwe drobnoustroje. Tkanina konopna ma jeszcze jedną zaletę – z każdym kolejnym praniem staje się coraz bardziej miękka, ale nie traci swoich wspaniałych właściwości.

włókno konopne

Produkcja jest zrównoważona i przyjazna środowisku

W przeszłości kilka cywilizacji produkowało i używało tkanin konopnych bez negatywnego wpływu na ekologię. Według badań przeprowadzonych w 1998 r. uprawa konopi wymaga mniejszego obszaru niż uprawa bawełny, uwalnia mniej toksycznych substancji do gleby i związanego z nią ekosystemu. Konopie są także jednym z surowców, które z natury są ujemne pod względem emisji dwutlenku węgla, co oznacza, że pochłaniają więcej węgla niż faktycznie wytwarzają, a ponadto do uprawy nie jest wymagana najmniejsza ilość pestycydów lub herbicydów.


Źródło: hempworks.in

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)