Uprawa konopi na zewnątrz to świetna opcja. Nic nie może się równać z naturalnie uprawianą marihuaną ogrzewaną słońcem i podlewaną deszczem. Jednak te same elementy, które przynoszą korzyści roślinie, mogą jej również zaszkodzić, dlatego ważnym elementem całej uprawy jest ochrona konopi przed nadmiernym słońcem, wiatrem itp.

Jak chronić rośliny konopi przed upałem?

W pierwszej kolejności zapobiegaj utracie wody, minimalizując parowanie. Można to zrobić przez podlewanie wczesnym rankiem, aby roślina mogła napić się, zanim temperatura wzrośnie, oraz przez ściółkowanie. Ściółkowanie to proces pokrywania gleby materiałem organicznym, takim jak słoma lub skoszona trawa (uwaga: siano zawiera nasiona , a kora lub zrębki obniżają pH gleby, więc staraj się ich unikać). Ściółkowanie utrzymuje chłodną powierzchnię gleby, chroniąc płytkie korzenie przed gorącem, a ponadto zapobiega parowaniu wilgoci, gdy wschodzi słońce. Podlewanie w nocy nie jest zalecane, ponieważ niższe temperatury powodują gromadzenie się wody i stagnację, co sprzyja rozwojowi pleśni.

ochrona konopi

Ochrona konopi przed zimnem i mrozem

Większość odmian konopi jest dobrze przystosowana do ciepła, a niektóre są nawet odporne na zimno, ale żadna nie jest odporna na przymrozek. Nawet jeden niespodziewany mróz w październiku może zniszczyć dorosłą roślinę konopi.

Przymrozek to zamrożenie wilgoci powierzchniowej, a kiedy te kryształki lodu pokrywają delikatną materię roślinną, taką jak liście i kwiaty, zamrażają również wilgoć komórkową, zabijając dotknięte komórki. Tego rodzaju uszkodzenia są nieodwracalne, a gdy wystąpią na dużej powierzchni rośliny nie ma ona szans na przetrwanie.

Najłatwiejszym sposobem na utrzymanie roślin w cieple jest umieszczenie ich w pomieszczeniu. Jeśli nie jest to możliwe, możesz wykorzystać  płótno do roślin, aby zapewnić im ciepło. Taki materiał może być używany do przykrycia roślin, ale zwróć uwagę by nie zrzucić całego ciężaru na roślinę. Metalowe słupki lub tyczki bambusowe będą idealną podporą dla materiału, którym owiniesz rośliny.

finola dopłaty

Silny wiatr i deszcz

Sezon żniwny na wielu obszarach przynosi obfitsze i częstsze opady. Jest to mniejszy problem latem, kiedy wysokie temperatury szybko wysuszają rośliny, ale gdy temperatura spada, woda gromadzi się i zatrzymuje w rowkach pąków konopi, tworząc idealne warunki dla pleśni. Jeżeli opady są przelotne warto strząsać wodę z roślin, ale jeśli mieszkasz w wilgotnym klimacie rozważ uprawę odmian odpornych na pleśń. Ulewne deszcze mogą również zmyć dużą część gleby, dlatego hodowcy są zachęcani do układania dodatkowej warstwy ziemi wokół roślin, aby zapobiec odsłonięciu korzeni.

Wiatry są nieuniknione w każdym klimacie i chociaż większość roślin konopi może wytrzymać w takich warunkach, to gwałtowne burze i silne porywy wiatru sprawiają, że rośliny mogą wymagać wsparcia i osłony. Można to osiągnąć podobnie jak w przypadku okrywania rośliny przed zimnem, czyli z płótnem ogrodowym wzniesionym wokół roślin.np. na bambusowych tyczkach.


Źródło: potguide.com

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)