Program Wieloletni jest realizowany z naciskiem na rozwój areału konopi włóknistych – co udało się już dokonać. Kolejnym krokiem jest rozwój polskiego włókiennictwa naturalnego w taki sposób, aby Polska na powrót stałą się głównym potentatem konopi w Europie, a może i na świecie. Resort Rolnictwa również dostrzega, że polskie konopie to szansa na rozwój rolnictwa i innych sektorów gospodarczych. Opowiada się za zmianą przepisów, aby ułatwić pracę rolnikom i zakładom przetwórczym.

Podkomisja Stała ds. Biogospodarki i Innowacyjności w Rolnictwie

Dnia 5.02.2020 r. odbyło się sejmowe posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Biogospodarki i Innowacyjności w Rolnictwie. Możemy dostrzec pozytywne skutki takich posiedzeń. Ministerstwo Rolnictwa początkiem kwietnia tego roku przesłało stosowne pismo do Ministerstwa Zdrowia z propozycją złagodzenia przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Nowe przepisy pozwolą na bezpieczną uprawę konopi włóknistych. Interpretacja przepisów ma się odbywać o dyrektywy europejskie. Konopie wpisane w rejestr odmian włóknistych nie miałyby przekraczać 1% THC, ale dopłaty bezpośrednie miałyby obejmować tylko konopie zawierające poniżej 0,2% THC. W związku z potrzebami zmian w prawie wiceminister rolnictwa przekazał do Ministerstwa Zdrowia, jako resortu wiodącego, pismo z propozycją zmian przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii w zakresie uprawy konopi włóknistych. Zaproponowane zmiany między innymi dotyczą zmniejszenia obciążeń i ograniczeń administracyjnych związanych z monitorowaniem upraw oraz skupu konopi, kierunków ich zagospodarowania, penalizacji producentów uprawiających odmiany konopi dopuszczonych do uprawy w kraju, a także definicji konopi włóknistych.

wlokno konopne

Przepisy szansą dla rozwoju

Polska ma ogromny potencjał w zakresie upraw konopi i produkcji wyjątkowo dobrej jakości włókna konopnego. Dzięki pracy polskiego Instytutu Włókien Naturalnych I Roślin Zielarskich posiadamy wysokiej jakości materiał siewny ceniony w całej europie. Jedyne co należy zrobić, to ułatwić rolnikom produkcję konopi.

Przepisy surowo ograniczające i tak śladowych ilości psychoaktywnego THC w roślinach, wciąż jeszcze blokują swobodny rozwój tej dziedziny rolnictwa. Czasami zdarza się, że pomimo zakupu certyfikowanych nasion i podczas korzystnego sezonu wegetacyjnego dla roślin, poziom THC może nieznacznie przekroczyć 0,2% THC. Surowe przepisy nakazują zniszczyć całą uprawę i wszystkie części roślin – gdzie np. paździerz, włókno czy nasiona nie będą zawierać THC.

Jeśli przepisy dopuszczą możliwość upraw z konopi do 1% THC, to wielu rolników będzie w końcu mogło spać spokojnie. Przełoży się to na wzrost areału konopi włóknistych w naszym kraju, co jest ważnym punktem programu wieloletniego. Wzmocni również budżet naszego kraju. Na chwilę obecną wciąż jeszcze importujemy bardzo dużo surowców i produktów gotowych z innych krajów. Polska ma idealne warunki, aby wytwarzać i przetwarzać konopie tutaj, na miejscu. Możemy pochwalić się wieloletnią tradycją w uprawie konopi, a polscy rolnicy mają doskonałe doświadczenie w tym zakresie. Duży podaż dobrego surowca konopnego pozwoli na rozwój branży konopnej w wielu sektorach gospodarczych. Ogromną szansą na rewitalizację gospodarki jest rozwój krajowego przemysłu tekstylnego. Z uwagi na to, że światowe zapotrzebowanie na tkaniny konopne ciągle wzrasta, przepisy należy zmienić jak najszybciej.

tkanina konopna

Konopne wsparcie

Pomimo dość surowych jak na tą chwilę przepisów, rolnicy mogą starać się o wsparcie w postaci dopłat bezpośrednich czy kontraktacji sprzedaży uzyskanych plonów. Szereg pomocnych działań skierowanych do rolników chcących uprawiać konopie, sprawia, że mamy w Polsce coraz to większe grono konopnych rolników. Uprawa konopi stała się w ostatnich latach znacznie bardziej popularna, a pola zasiane konopiami nie budzą takiego zdziwienia jak jeszcze kilka lat temu. Instytutu Włókien naturalnych i Roślin Zielarskich stworzył Program Konopny dla polskich rolników. Jest to forma wsparcia i kontraktacji zbioru plonów, dzięki czemu konopie są coraz powszechniej uprawiane w naszym kraju. Promocja upraw konopi ze strony Ministerstwa Rolnictwa oraz zmiana przepisów, z pewnością skutecznie wpłynie na rozwój polskiej gospodarki.

konopie-wlokniste-uprawa