O wszechstronnym zastosowaniu konopi wiadomo nie od dziś, jednak ocieplenia konopne pozostają jeszcze w Polsce stosunkowo nieznane. A szkoda, bo korzyści jakie płyną z zastosowania takiego ocieplenia są duże. W tym artykule omawiamy zastosowanie włókna i paździerza konopnego jako izolatora termicznego ścian i dachów.

Właściwości termoizolacji konopnych

Konopie to rośliny, które są zadziwiające pod względem zastosowania. Mówiąc w prost, są w stanie zapewnić nam prawie wszystko czego człowiek potrzebuje do życia; pokarm (nasiona, mąka, białko, olej), ubranie (tekstylia konopne), i schronienie (w postaci konopnych materiałów budowlanych).

Rynek naturalnych materiałów termoizolacyjnych jest ostatnimi czasy silnie rozwijającym się sektorem w branży budowlanej. Konopie jako naturalni producenci półfabrykatów, również znalazły swoje miejsce przy produkcji ekologicznych termoizolatorów.

Materiały izolacyjne z konopi cechuje niski współczynnik przewodnictwa cieplnego i duża zdolność do akumulacji termicznej. Co to oznacza w praktyce? Izolacje konopne zabezpieczają przed przenikaniem temperatury z zewnątrz do wewnątrz i na odwrót.

Ponadto ocieplenia konopne zachowują paroprzepuszczalność, dzięki czemu doskonale regulują wilgotność wewnątrz pomieszczeń. Wilgoć nie skrapla się na ścianach, w wyniku tego, konopne izolacje skutecznie ograniczają rozwój pleśni i grzybów w wilgotnych pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka.

Maty izolacyjne

Maty izolacyjne konopne są w zależności od producenta sporządzone z  kilku składników: włókna konopi, skrobi kukurydzianej i ryżowej oraz sody i ewentualnej domieszki innych włókien wiążących. Co nam daje takie połączenie? Maty konopne to stosunkowo mało łatwopalne, a zarazem bardzo efektywne i naturalne termoizolatory.

ocieplenia konopne mata izolacyjna

Doskonale nadają się do ociepleń pokryć dachowych. Zachowują sprężystość i dobrze się je wciska pomiędzy krokwie i płatwy. Zaletą jest również praca montażowa z matami konopnymi, przy której nie ma ryzyka podrażnienia dróg oddechowych czy skóry.

Swoje znaczenie ogrywają jako uszczelnienie szpar i szczelin stolarki okiennej, a także stosuje się je jako uszczelnienie pomiędzy balami domów budowanych z drewna.

Maty izolacyjne z włókien konopnych nie uwalniają szkodliwych substancji chemicznych, są bieodegradowalne, ekologiczne i można je wykorzystywać ponownie lub kompostować.

Kompozyt wapienno-konopny i paździerz

Połączenie wapna hydratyzowanego oraz paździerza konopnego, czyli zdrewniałego rdzenia łodygi konopi, ma swoje wykorzystanie w dociepleniach dachów i jako wypełniacz ścian konstrukcji szkieletowych. Taki komponent jest określany jako hempcrete – z ang. połączenia słów hemp (konopie) oraz concrete (beton). Beton konopny zachowuje wyjątkowo niską termoprzenikliwość.

Ściany budynków o konstrukcji szkieletowej wypełnione kompozytem wapienno-konopnym są niezwykle przyjazne człowiekowi – niwelują czynniki alergenotwórcze w pomieszczeniach. Regulują wilgotność oraz pozwalają oddychać ścianom, zachowując jednocześnie bardzo dobre parametry izolacji cieplnej. Dom zrobiony z hempcrete’u jest zdrowy, cichy i przyjazny dla środowiska.

Ogromną zaletą paździerza konopnego jest niska masa w stosunku do objętości, dzięki czemu może być wykorzystywany jako podsypka izolacyjna stropów dachowych. Izolacja taka niesamowicie oddycha i doskonale reguluje wilgoć, w wyniku czego zabezpieczając więźbę przed trwałym uszkodzeniem.

ocieplenia konopne podsypka

Znaczenie ekologiczne

Użycie konopnych materiałów izolacyjnych ma również swoje ekologiczne uzasadnienie. Hektar konopi jest w stanie zmagazynować ogromne ilości CO2 z atmosfery. Podobnie sprawa ma się z wapnem, który twardniejąc, latami absorbuje dwutlenek węgla z powietrza.

Na zachodzie Europy, np. we Francji, takie rozwiązanie nikogo już nie dziwią. W Polsce ocieplenia konopne nie są jeszcze tak popularne, ale zdobywają coraz to większą grupę zadowolonych odbiorców.

ocieplenia konopne ekologiczne znaczenie


Więcej na temat wykorzystania konopi w budownictwie możesz przeczytać tutaj:


Materiały izolacyjne z konopi to podwójna korzyść – są zdrowe dla Ciebie i dla środowiska.