W ubiegły czwartek w Examilia w Koryncie otwarto pierwszą w Grecji fabrykę produkującą marihuanę leczniczą. Jest to największa w Europie uprawa medycznej marihuany.

Inwestycja Tikun Europe – spółki zależnej Tikun Olam z siedzibą w Izraelu

Inwestycja została przyjęta z zadowoleniem przez greckiego ministra ds. rozwoju i inwestycji Adonisa Georgiadisa. Podczas otwarcia nazwał inaugurację historycznym dniem. Zauważył, że greccy pacjenci odniosą korzyści z tych produktów, mimo że konopie mają trudną historię ze względu na swój narkotyczny charakter.

„Jest to produkt, który będziemy mogli eksportować w całej Europie, ponieważ ta fabryka może realizować ogromny eksport do wszystkich głównych krajów europejskich.” – dodał Georgiadis

Największa w Europie uprawa medycznej marihuany

Nikos Beis, CEO Tikun Europe, powiedział, że otwarta właśnie fabryka jest największym zakładem farmaceutycznym w branży konopnej w Europie.

„Wraz z funkcjonowaniem naszego zakładu Tikun Europe, dla naszego kraju rozpoczyna się nowa era. Toruje to drogę Grecji, aby stała się jednym z głównych graczy w dziedzinie produkcji i eksportu produktów z medycznej marihuany.”

Według Tikun Europe zakład może wytwarzać gotowe produkty lecznicze z konopi indyjskich w różnych postaciach farmaceutycznych.

Głównym celem firmy na dzień dzisiejszy jest natychmiastowe rozpoczęcie upraw w szklarni zintegrowanej pionowo o powierzchni 21 000 m2 i rocznej zdolności produkcyjnej osiągającej w pełnym wzroście ilość 10 ton suchych kwiatów.

Otrzymane rośliny zostaną wykorzystane do rozmnażania zgodnie ze ścisłymi protokołami, które zapewnią zachowanie unikalnych cech roślin matecznych dla przyszłych pokoleń.

kiedy zbierać konopie

Grecja spodziewa się ogromnych inwestycji w produkcję medycznej marihuany

Zakłada się, że w niedalekiej przyszłości obiekt stopniowo osiągnie pełną wydajność, aby dostarczać szeroką gamę gotowych do dawkowania produktów medycznej marihuany.

Od czerwca 2018 r., kiedy weszły w życie ramy prawne dotyczące licencjonowania roślin do uprawy i produkcji gotowych produktów leczniczych z konopi indyjskich, Sekretariat Generalny Przemysłu Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji udzielił licencji na 134 uprawy w całym kraju. Rząd ma nadzieję, że inwestycje w produkcję medycznej marihuany przyniosą 1,5 miliarda euro (1,67 miliarda dolarów) rocznie do dochodów państwa.

„Celem jest, aby Grecja stała się czołowym krajem europejskim w produkcji medycznej marihuany. Środowisko Grecji jest przyjazne dla tej konkretnej rośliny i uważamy, że będziemy mieli naturalną przewagę.” – powiedział Georgiadis

Grecki minister ujawnił, że obcokrajowcy również będą mogli używać medycznej marihuany w Grecji i że będą mogli ją kupować w aptekach pod warunkiem posiadania recepty od lekarza.


Źródło: greekreporter.com