Już pisaliśmy parę razy o niesamowitych właściwościach tego materiału budowlanego, który możemy stworzyć z konopi. Hempcrete, który już jest używany od lat w konserwacji i restauracji zabytków w takich krajach jak Anglia i przede wszystkim Francja, gdzie stosowano go tam, jako materiał do rekonstrukcji, prawie 40 lat temu. Naprawiano tak tradycyjne budynki o konstrukcji drewnianej, w których zniknął gliniany tynk. Dzięki swoim właściwościom termalnym świetnie konserwują rdzeń budynku. 

Właściwości konserwacyjne hempcrete i jego użyteczność w konserwacji i restauracji zabytków

Ta bioizolacyjna warstwa przyczynia się do trwałości remontu i całego budynku dzięki właściwościom regulującymi wilgotność, jego stabilności wymiarowej, braku ugięć oraz właściwościach izolacyjnych. Ponadto izolacja z betonu konopnego pozostaje wolna od ataków bakterii, owadów takich jak termity, gryzoni, a nawet grzybów dzięki wysokiemu pH tej wapiennej mieszanki. Jego pierwsze użycia do konserwacji zabytku uważa się we Francji w latach 90, gdzie używano go do naprawy tradycyjnych budynków o konstrukcji drewnianej, w ubytkach glinianego tynku. Jest on doskonałym materiałem do wszelakiego rodzaju ubytków poprzez swoją plastyczność, małą wagę i prostotę obróbki.

hempcrete w konserwacji zabytków

Hempcrete, którego dzisiaj używamy, jest udoskonaloną wersją tej koncepcji i jest nakładany natryskowo lub ręcznie odlewany do szalunków w celu budowy nowych lub izolacji istniejących ścian. Jego referencje węglowe są doskonałe. Jest to materiał o ujemnym zanieczyszczeniu CO2, ponieważ na każdy m³ betonu konopnego zainstalowanego w budynku co najmniej 110 kg węgla zostaje zatrzymanych przez cały okres użytkowania budynku. Materiał jest nietoksyczny i stanowi idealne podłoże pod tynki wapienne. Chociaż beton konopny jest regularnie używany w nowych budynkach, istnieje kilka zalet używania go do naprawy lub renowacji starszych budynków. Hempcrete jest równie korzystny w budynkach z kamienia, cegły, gliny lub o konstrukcji drewnianej, a jego wszechstronność na różnych oryginalnych podłożach oznacza, że ​​można go łatwo wtopić, tworząc izolacyjne, oddychające pokrycie na istniejących ścianach lub całkowicie zastąpić oryginalne wypełnienie, nawet w tych uważanych za nie do naprawienia. Izolacja oferowana przez hempcrete jest wyjątkowo dobra, a klienci, którzy mieszkali w zimnych, trudnych w obróbce budynkach przed i po zainstalowaniu hempcrete, są zawsze zdumieni różnicą, jaką hempcrete zapewnia w ich komforcie. Konopie to niezwykle trwały materiał roślinny, a poszczególne kształty cząstek losowo splątane tworzą odporną, zazębiającą się matrycę. Ta matryca i lepkość spoiwa wapiennego łączą się, tworząc solidną, ale podatną ścianę, idealną do naprawy starych budynków. Hemprete jest materiałem, który ma dużą przyszłość nie tylko w nowoczesnym ekologicznym budownictwie, ale również w konserwacji i restauracji zabytków.


Biokonstrukcje – Sztywne izolacyjne panele konopne IsoBio – lepsze od hempcrete’u???

Nowoczesne budowanie z hempcrete – Dwukrotnie krótszy czas schnięcia ścian

 

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)