HempWood to produkt firmy Fibonacci z USA, który daje bardziej przyjazną dla środowiska alternatywę dla produktów z drewna. Konopie rosną sto razy szybciej, wchłaniają ogromne ilości CO2 i produkt z nich wykonany jest o 20% twardszy od drewna dębowego. Drewno z konopi jest przyszłością dla społeczeństwa w dobie rosnących cen drewna, postępującej deforestacji i błyskawicznych powodzi.

Historia drewna z konopi

Substytut drewna stworzony z roślin nie jest niczym nowym. Pomysł wykorzystania konopi jako trwałego substytutu drewna został zainspirowany doświadczeniami założyciela firmy, Grega Wilsona. Kiedyś Greg pracował dla firmy produkującej podłogi z bambusa. Od tego czasu on i jego zespół niestrudzenie pracują nad adaptacją procesu tworzenia tarcicy bambusowej w taki sposób, aby wykorzystywał inne gatunki roślin, jak eukaliptus i konopie. Jak czytamy na oficjalnej stronie producenta:

“Naszym zamiarem nigdy nie było tylko stworzenie kolejnego produktu z drewna, a raczej zapewnienie ludzkości realnej alternatywy, która pomaga środowisku usuwając niszczycielskie skutki wylesiania z procesu pozyskiwania drewna.” – Greg Wilson

Wiążąc konopie środkiem na bazie białka i używając innych materiałów roślinnych w celu wzmocnienia, inżynierowie z HempWood stworzyli solidny substytut twardego drewna. Uzyskane drewno z konopi jest 20% twardsze od dębu, a sama roślina rośnie 100 razy szybciej. Wytwarzanie twardego drewna bez drzew jest ratunkiem dla środowiska. Konopie to szybka, odnawialna i zrównoważona uprawa, zbiory trwają tylko cztery miesiące w porównaniu z 80-letnim cyklem wzrostu drzew liściastych. Każdy zbiór konopi zawiera rośliny, które zatrzymały węgiel, oczyściły powietrze i glebę oraz nie wymagały wyrębu drewna, eliminując tym samym zakłócenia ekosystemów leśnych.

drewno z konopi

Przyszłość hempwood

Przez wzrost cen drewna liściastego na całym świecie, porównywalne koszty HempWood spadają, zwłaszcza ze wzrostem ilości upraw konopi. Firma wyrównała cenę również udoskonalając swój proces i zwiększając produkcję.

“Wzrost cen tarcicy [w ciągu ostatniego roku] sprawił, że byliśmy na poziomie lub poniżej ceny porównywalnego krajowego drewna liściastego” – Greg Wilson

Drewno z konopi jest zatem konkurencyjne dla tradycyjnego materiału, nie porównując cen tropikalnych gatunków drewna, takich jak teak czy mahoń. Obecnie HempWood pozyskuje wszystkie swoje konopie z farm w promieniu 100 mil od fabryki w Kentucky. Ale Wilson powiedział, że po prawie 4000 zapytań dotyczących franchisingu firma jest podekscytowana rozwojem i planuje działania również w naszym kraju.

„Planujemy teraz założenie [zakładu] w Oregonie, jednego w Pensylwanii, jednego w Saskatchewan, jednego w Polsce, a w końcu będziemy mieli jeden w Montanie i Tasmanii” – Greg Wilson

Drewno z konopi to innowacja, która pokazuje, że uprawa konopi dla przemysłu w materiałach budowlanych może być cenną nową uprawą dochodową dla rolników na całym świecie.


HempWood

Zobacz również:

Hempcrete w konserwacji i restauracji zabytków.

Jak sprawić aby uprawa konopi była jeszcze bardziej ekologiczna?

Bartosz Dubiel