Gałęzie przemysłu związane z konopiami, takie jak żywność, zdrowie i uroda rozwijają się na całym świecie, od Europy i Ameryki Północnej po Indie i Chiny. Polska może stać się potentatem w tych sektorach, jeśli tylko nasi inwestorzy skorzystają z nadarzającej się okazji. Przyjrzyjmy się więc łańcuchowi wartości i możliwościom rozwoju gospodarczego w oparciu o produkcję żywności i produktów zdrowotnych z konopi.

Prognozy globalnego rozwoju

W samych Stanach Zjednoczonych, gdzie rynek konopny jest już mocno rozwinięty, łączna sprzedaż w tych branżach stanowiła prawie połowę z 688 mln dolarów łącznej sprzedaży produktów z konopi w 2016 roku. Coraz więcej stanów przygotowuje się do pełnego otwarcia amerykańskiego rynku na rolnictwo, przetwórstwo i sprzedaż konopi – co wskazuje na potrzebę ogromnych inwestycji.

Popyt na konopie w Europie jest obecnie dwukrotnie większy niż podaż – w tym popyt na nasiona, które są kluczowe dla sektorów żywności, zdrowia i urody – co skutkuje nieefektywnym łańcuchem wartości. Konieczność importu z Kanady i Chin daje duże możliwości inwestycyjne w przemyśle, który już rozwinął podstawową infrastrukturę regionalną. Jak donosi HempToday:

Ze względu na to, że dotychczasowe firmy konopne są zapracowane na poziomie handlowym; coraz częściej kreatywne, mniejsze firmy opracowują niszowe produkty z konopi i zajmują się marketingiem. Mimo to import nasion konopi do UE z państw trzecich nadal przewyższa produkcję krajową, co wskazuje na wyraźne możliwości rozwoju wśród podmiotów działających na rynku konopnym.

Konopie: Super Food

Konopie to jedna z najstarszych, najmocniejszych i najbardziej wszechstronnych roślin na Ziemi. Od wieków jest ważnym źródłem włókien, żywności i medykamentów. Przemysłowa odmiana konopi indyjskich, znana jako konopie włókniste, nadaje się do produkcji włókna, oleju i nasion.

Główne sektory na rynku żywności z konopi to tzw. “super food”, “żywność odżywcza” i “żywność ekologiczna”. Prognozy przewidują szczególnie duży wzrost popytu na żywność z konopi na światowych rynkach w nadchodzących latach, ponieważ konsumenci będą wybierać zdrowsze, “ekologiczne” produkty żywnościowe.

Uprawa konopi przemysłowych oraz rozwój regionalnych zakładów przetwórstwa i produkcji konopi to duży potencjał tworzenia dobrze prosperujących gospodarek lokalnych oraz budowania przemysłu, który jest bardziej przyjazny dla środowiska poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla.

Boom na kosmetyki z konopi

Sektory zdrowia i urody związane z konopiami to szansa dla małych, przedsiębiorczych firm, ponieważ koszt wejścia na rynek nie musi być wysoki, a proces rozwoju wydaje się prosty. Innowacyjne, unikalne i rzemieślnicze produkty znajdują rynki zbytu zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym.

Sektor produktów higieny osobistej w samych Stanach Zjednoczonych sięga 200 milionów dolarów, przy czym zarówno produkty gotowe, jak i surowce są importowane głównie z Kanady. Wraz z rosnącą świadomością konsumentów w zakresie kosmetyków na bazie konopi i ich zastosowań, sprzedaż wzrasta, a w wielu częściach świata spodziewany jest wzrost zapotrzebowania na takie produkty.

Z naszych wcześniejszych artykułów dowiecie się również dlaczego warto uprawiać konopie (LINK) oraz ile można w ten sposób zarobić (LINK).

Źródło: HempToday