Konopie znane są z bardzo mocnego włókna, co jest ich ogromną zaletą. Niestety, jest to również wyzwanie dla rolników.

Pisaliśmy już o metodach uprawy konopi i doborze odpowiedniego momentu na żniwa. Możecie również zapoznać się z relacją, jak kończy się brak odpowiedniego przygotowania do żniw. Dziś prezentujemy rozmowę ze specjalistą w dziedzinie maszyn do zbierania konopi.

Jak i czym zbierać konopie

W trakcie naszej wizyty w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, mieliśmy przyjemność rozmawiać z dr inż. Ryszardem Kaniewskim. Pan Ryszard przez prawie pół wieku zajmował się w Instytucie metodami zbioru konopi. Jest prawdopodobnie największym autorytetem w tym temacie w kraju. W trakcie rozmowy prezentuje dorobek techniczny związany ze żniwami konopnymi.

Zapraszamy do obejrzenia wideo-wywiadu:

Technologia osobnego zbioru wiech

Instytut otrzymał wiele wyróżnień z tytułu technologi osobnego zbioru wiech. Oto krótki opis tej technologi i zdjęcie zaprojektowanej w Instytucie specjalnej kosiarki, za które bardzo dziękujemy naszemu rozmówcy:

Dla potrzeb zbioru konopi jednopiennych, w polskich warunkach klimatycznych optymalny jest zbiór konopi na cele nasienne realizowany w następujący sposób:

  1. w pierwszym etapie koszone są same wiechy konopne, przekazane następnie do suszenia powietrzem podgrzanym lub w sposób naturalny,
  2. zaraz potem koszone są łodygi konopne (można je rozdrobnić na odcinki) i te pozostają na plantacji dla roszenia lub podsuszenia,
  3. po podsuszeniu wiechy podlegają omłotowi w dowolnej maszynie młócącej (kombajnie lub młocarni cepowej).

Termin zbioru jest dobrany do pełnej dojrzałości nasion w środkowej części wiechy. Taki zbiór pozwala na uzyskanie możliwie najwyższego plonu nasion dobrej jakości (nasiona częściowo dojrzewają w wiechach w trakcie suszenia). Specjalna kosiarka opracowana w Instytucie umożliwia osobny zbiór wiech konopnych dla celów produkcji nasiennej lub dla dalszego ich wykorzystania, np. do ekstrakcji nadkrytycznym CO2, destylacji parą wodną lub innego celu.

Olejek z wiech

W trakcie rozmowy Pan Ryszard wspomina o olejku Hemp Element. To olejek z dużą zawartością CBD, który można zakupić w sklepie internetowym Instytutu. Ponieważ Instytut jest państwową jednostką badawczą – to prawdopodobnie najbardziej godny polecenia tego typu produkt na rynku.

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)