Czy wiesz, że z Twojej ulubionej rośliny można zrobić ekologiczne paliwo konopne? Teraz z konopi można nie tylko wytwarzać tkaniny na ubrania, dostarczać nasion jako pożywnej alternatywy dla mleka i używać ich do produkcji rzeczy takich jak mydło konopne, ale można je również wykorzystać do napędzania samochodu w sposób, który jest o wiele bardziej przyjazny dla naszej planety niż paliwa kopalne.

Konopie jako paliwo nie są całkowicie nową koncepcją

W rzeczywistości pomysł ten istnieje od czasu, gdy Henry Ford zbudował swój pierwszy samochód, ale naukowcy dopiero teraz zaczynają dostrzegać ogromny potencjał wykorzystania paliwa konopnego zamiast benzyny.

Paliwo konopne można wytwarzać z konopi przemysłowych jako biodiesel konopny i etanol/metanol (lub hempanol). Biodiesel konopny jest wytwarzany z oleju znajdującego się w nasionach konopi, a hempanol jest wytwarzany z łodygi rośliny konopi. Konopie mogłyby być również potencjalnie przetwarzane na paliwo stałe, w postaci granulek konopnych, do stosowania zamiast drewna.

paliwo konopne

Dlaczego paliwo konopne jest dobre dla środowiska?

Konopie nie potrzebują prawie wcale pestycydów do wzrostu i można je uprawiać tak blisko siebie, że dosłownie nie ma miejsca na wzrost chwastów. Wymagają także mało nawozów. Przy mniejszej ilości nawozów gleba pozostaje czystsza, podobnie jak odpływ wody, co poprawia jej jakość na świecie. Warto podkreślić, że konopie zużywają znacznie mniej wody niż inne uprawy na biopaliwa. Podczas cyklu życiowego konopie pochłaniają także większą ilość dwutlenku węgla niż drzewa.

Co ważne, konopie rosną bardzo szybko, a z jednego akra można zebrać kilka ton. To oznacza dużo biopaliwa konopnego w krótkim czasie. A teraz najlepsze: wszystkie gleby, na których są uprawiane konopie, można następnie wykorzystać do uprawy roślin, które potrzebują zdrowszej gleby do wzrostu.

Wiele biopaliw dostępnych na rynku jest wytwarzanych z olejów pochodzących z roślin, które jemy – takich jak kukurydza lub soja – a kiedy te rośliny są uprawiane na biopaliwo, nie mogą być wykorzystywane jako źródło pożywienia. W przypadku konopi jeśli nasiona mogą być powszechnie spożywane, a reszta rośliny może zostać wykorzystana do produkcji paliwa.

Kolejną zaletą paliwa konopnego jest to, że konopie można uprawiać na całym świecie. Podczas gdy inne surowce na biopaliwa wymagają określonych środowisk, konopie są mniej wymagające i można je uprawiać na prawie każdym kontynencie także w miejscach, w których nic innego nie chce wyrosnąć.


Źródło: wamaunderwear.com

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)