Rośnie popyt na produkty ekologiczne. Najwięksi globalni producenci odzieży i projektanci mody coraz częściej sięgają po przyjazne dla środowiska rozwiązania. Jednym z nich są oczywiście tkaniny z konopi.

Jedwab z konopi, źródło: www.envirotextile.com

Firma EnviroTextiles, LLC z Kolorado, USA, specjalizuje się w tkaninach naturalnych i włóknach organicznych z konopi, agawy, kokosa oraz innych surowców. Produkty te pochodzą z Chin, Rumunii, Europy Wschodniej i Meksyku. Tkaniny, przędze i wyroby gotowe wysyłane są do ponad 70 krajów na całym świecie! Te jedyne w swoim rodzaju tekstylia i włókna są wykorzystywane do produkcji przyjaznych dla środowiska:

  • ubrań,
  • mebli,
  • kosmetyków,
  • tapicerki samochodowej,
  • materiałów budowlanych
  • i wielu innych.

EnviroTextiles jest producentem i importerem ponad 100 różnych tkanin konopnych – od dzianin po jedwab. Jest też konsultantem dla przemysłu konopnego w Kolorado.

Współpraca z wiodącymi markami

Summer Star Haeske, kierownik sprzedaży EnviroTextiles, powiedziała:

Eleganckie tkaniny, jak lśniący jedwab konopny – jeden z moich ulubionych, okazały się hitem dla wiodących projektantów mody. To dowód, że nie trzeba niczego poświęcać, jeśli chodzi o styl i ekologię.

Tkaniny konopne firmy z Kolorado były używane:

  • przez słynnych projektantów mody (Donatella Versace, Calvin Klein, Behnaz Sarafour, Ralph Lauren, Donna Karan, Isabel Toledo…),
  • we wnętrzach samochodów przez firmy motoryzacyjne (Volkswagen, Ford),
  • w Hollywood (np. w filmie The Last Airbender wszystkie kostiumy zostały wykonane w 100% z konopi).

Ekologia i przejrzystość

Produkty EnviroTextiles muszą uzyskać certyfikat zrównoważonego rozwoju dla produktów biodegradowalnych. Etykieta certyfikacyjna informuje konsumenta o każdym kroku w procesie wytwarzania – od użytych surowców, po warunki pracy. Firma dąży do zwiększenia odpowiedzialności biznesowej i przejrzystości w procesach produkcyjnych i znakowaniu, zapewnia swoim dostawcom potrzebną infrastrukturę i wsparcie.

Możliwości rozwoju branży

Konopie mogłyby z powodzeniem zastąpić popularną bawełnę i syntetykisą bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą. Ponadto, tkaniny konopne mają szereg właściwości zdrowotnych, regulują wilgotność i temperaturę ciała, wykazują też właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. A do tego są bardzo wytrzymałe, o czym świadczy żmudny proces produkcji, szczególnie pozyskanie odpowiedniej jakości włókien konopnych – najmocniejszych naturalnych włókien znanych człowiekowi.

Źródło tekstu i obrazków: envirotextile.com

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)